Vitaminler ve Mineraller

Ana Sayfa > Makaleler > Ne? Nedir? Ne Değildir? > Zengin İçerikten Demetler
Tarih:13.10.2016 21:21:46 Görüntülenme:823     Kopyalanabilir Yap
 
Vitaminler
 
Çok az miktarları bile, vücuttaki metabolik (canlılarda devamlı olarak meydana gelem kimyevi değişiklikler) olaylarda katalizör yani tanzim edici rolleri vardır. Vücut için lüzumlu olan maddelerdir. Vitaminlerin eksikliklerine önemli hastalıklara rol açar. Her bir vitaminin kendine has farklı bir kimyevi yapısı vardır. Bu gün iyi bilinen yaklaşık 20 adet farklı vitamin vardır. Süt ve sütlü gıdalar, et unlu gıdalar meyve ve sebzelerle beraber az da olsa yağ ihtiva eden bir beslenme, vücut için lüzumlu olan A, B, C, D, E ve K vitaminlerinin hepsinin karşılanmasında yeterli olmaktadır.
 
Minareler
 
Toplam vücut ağırlığının %4 ünü mineraller meydana getirir. Sodyum (Na), Potasyum (K), Magnezyum (Mg) Kalsiyum(Ca) Klor(Cl), Fosfat(PO), Sülfat(SO) minerallerinin örnekleridir. Mineraller vücutta genellikle iyon halinde bulunurlar. Su ile birlikte vücutta cereyan eden metebolik hadiseler için münasip bir iç vasatın meydana gelmesine vasıta olurlar. İyonların kanda ara dokuda, hücre içinde ve hücrenin dışında hep belli ölçülerde olması lazımdır. İyon dengelerinde ufakta olsa görülen sapmalar hücrenin bütün faaliyetini alt üst edebilir.
 
Bilhassa sinir ve kas hücrelerinin faaliyetlerinde iyonların son derece önemli rolleri vardır. Son yıllarda eser elementler diye bilinen insanoğlunun ilk yaratılışından beri insanın vücudunda mevcut olan ancak insanoğlunun yeni yeni tarif edebildiği çinko, bakır, kobalt gibi minerallerde insan vücudunda tarif edilmiştir. Bu minerallerin vücuttaki miktarların miligram (gramın binde biri), hatta miligramı binde biri olan mikrogram seviyesindedir.
 
Çok düşük miktarda bulunan eser elementleri eksiklerinde veya azda olsa fazlalığında, kendisine göre problemler, çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bütün bunlar insan vücudunda ve bütün canlılarda ne kadar hassas bir dengenin mevcut olduğunu gözler önüne sermektedir.
 
Her hangi bir vitamin eksikliği, çeşitli hastalıklara, raşitizmi, deri hastalıklarına yol açabilir. Madeni tuzları (mineralleri)eksikliği, kansızlık, diş ve kemikleri kötü gelişmesine sebep olur. Çocuklar 10-12 yaşlarına kadar, yetişkinlere nispetle, daha fazla miktarda kalsiyum, fosfor D vitaminine muhtaçtır. Dengeli gıda almak için, Ana gıda maddelerinin çeşitleri ve kaynakları konusunda azda olsa bilgi sahibi olmamamız lazımdır.
 

 

Ekleyen: Sümeyye Canpolat
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1364 Yazı Bulunmaktadır.


2019 Yılında En Çok Arananlar
Hastaneye Yürüyerek Girdi Cenazesiyle Çıktı
Sait Faik Abasıyanık Kimdir
Otizimli Çocuğun Sesinden Rahatsız Oldu
Uyurgezer Genç 4. Kattan Aşağıya Atladı
2019-2020 Eğitim Ve Öğretim Yılı 12.Sınıf Coğrafya Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Sınav Soruları (2)
2019-2020 Eğitim Ve Öğretim Yılı Coğrafya Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Sınav Soruları
2019-2020 Eğitim Ve Öğretim Yılı Kimya Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları (2)
2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı 9. Sınıf Sağlık Bilgisi Dersi I. Dönem I. Yazılı (2)
2019-2020 Eğitim Ve Öğretim Yılı Kimya 12.Sınıf 1.Dönem 1.Yazılı Soruları

Kategorilerimiz
özlü söz ekliyorum tamam çok özlü oldu:)))

İlginizi Çekebilecekler

Sıcaklığa Sıcaklık Katan Buhar Makineleri Nedir?
Sindirim Sistemi İşleyişi Nasıldır?
Armut Piş Ağzıma Düş Deyimi Ne Demektir? Ne Anlama Geliyor?
Ses Perdesi Nedir?
Oyun Nedir? Tanımlarından Birkaçı Kişilere Göre Oyun
Memur Kimdir?
Mucitler ve İcat Öyküleri-Lokomotif
Enerji Nedir? Enerjinin Tanımı ve Enerji Kaynakları
Harikalar Ansiklopedisi, Ölüler Nasıl Mumyalanır?
Mucitler ve İcat Öyküleri-Robotlar