Taşıtlarda Enerji Verimliliği, Yakıt Ekonomisi Nedir?

Ana Sayfa > Makaleler > Eğlence Ve Yaşam > Arabalar
Tarih:08.11.2016 19:36:12 Görüntülenme:1011    
 
Taşıtlarda Enerji Verimliliği, Yakıt Ekonomisi Nedir?
 

Taşıtlarda Enerji Verimliliği
Günümüzde birçok insan için taşıtlar günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında başköşeye oturmuş durumdadır. Ancak taşıtlar yakıt olarak çoğunlukla yenilenemez enerji kaynakları kullanmakta ve saldıkları karbondioksitle çevreyi kirleten kaynaklar arasında en önemli yeri işgal etmektedirler. Bu bölümde; 
 

• taşıtların sera gazlarının oluşumundaki payı,
• araçlarda yakıt tüketimi ve karbondioksit  emisyon değerlerinin ne anlama geldiği,
• araçlarda benzine ve motorine alternatif yakıtlar ve aracı bu yakıtlardan bazılarına dönüştürmede dikkat edilmesi gereken hususlar, 
• bazı yakıt israflarının nedenleri ve yakıt tasarrufu sağlanabilmesi için uygulanabilecek yöntemler hakkında bilgi verilmektedir.
Taşıtlarda enerji verimliliği

 

Arabamın Kime, Ne Zararı Var?
 Yakıtın motor içinde yanması sonucu belli bir miktar karbondioksit oluşur. Karbondioksitin insan sağlığı üzerine doğrudan olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak karbondioksit küresel ısınmaya neden olan başlıca sera gazıdır. Dünyadaki karbondioksit  salımının %36’sı taşıtlardan kaynaklanmaktadır. Ülkemizde bu rakam %17 civarındadır. Taşıtlardan yayılan ve insan sağlığına olumsuz etkisi olan diğer kirleticiler ise şunlardır:
• Karbonmonoksit 
• Azot oksitler 
• Yanmamış hidrokarbonlar
• Dizel motorlardan kaynaklanan katı atıklar ve parçacıklar

 

Başka Bir Yakıt Kullanamaz mıyım?
 Günümüzde taşıtların büyük çoğunluğu benzinle çalışmaktadır. Mazot ve motorin olarak da bilinen dizel ise benzinden sonra en çok kullanılan yakıttır. Bu yakıtlar Taşıtlarda Enerji· Verimliliği Taşıtlarda  yenilenemez enerji kaynaklarındandır. Bu sebeple alternatif yakıt arayışları sürekli gündemdedir. Günümüzde alternatif yakıt olarak çoğunlukla biyodizel , LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ve CNG (sıkıştırılmış doğalgaz) kullanılır. Ayrıca hibrid otomobil teknolojisi sayesinde elektrik enerjisi de alternatif bir yakıt olarak kullanıma girmiştir.

 

Biyodizel: Dizel yakıta eşdeğer temiz bir yakıttır. Dizel yakıtla çalışan motorlarda herhangi bir teknik değişiklik yapılmadan biyodizel yakıt kullanılabilir. Hammaddesi soya, ayçiçeği, kolza gibi tohum bitkileridir. Kızartma yağları ve hayvansal yağlardan da elde edilebilir. Bu yağlar özel bir işlemle biyodizel yakıta dönüştürülür. Biyodizel, karbondioksit  salımını büyük ölçüde azaltarak çevreye ve insan sağlığına benzin ve dizele oranla daha az zarar verir. Yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. 
 

LPG: Ham petrolün rafinerilerde damıtılması sırasında veya petrol yataklarının üzerinde bulunan doğal gazın ayrıştırılması ile elde edilen yanıcı bir gazdır. Basınç altında sıvılaştırılarak üretilir. Kokusuzdur. Bir sızıntı hâlinde, gaz kaçağının hemen anlaşılması için rafinerilerde kokulandırılır. Yenilenemez bir yakıttır. Ancak basit kimyasal yapısından dolayı benzin ve dizelden daha çevrecidir.

CNG: Taşıtlarda kullanılmak amacıyla sıkıştırılarak enerji yoğunluğu arttırılmış doğal gazdır. Doğal gazın enerji verimliliği genel olarak benzinden daha iyi, motorinle ise aynıdır. Doğal gazlı araçlar çevre dostudur. CNG ile çalışan araçlar LPG ile çalışanlara göre daha tasarrufludur.
 

Yakıt Ekonomisi Nedir? 
Yakıtlarda ekonomiden söz edildiğinde iki unsur kastedilir: 
Karbondioksit emisyon değeri: Bir kilometre yol alıncaya kadar egzozdan kaç gram karbondioksit atıldığı. 
Yakıt tüketimi: Aracın 100 km yol gitmek için harcadığı yakıt miktarı. Yeni tüketici kanununa göre taşıtlar da beyaz eşyalar gibi verimlilik etiketi taşımak zorundadır. Yeni araç satın alırken araçların yakıt ekonomisi ve karbondioksit emisyon değerleri karşılaştırılmalı, bu konuda bilgi veren kılavuzlar bayilerden istenmelidir. 

Ekleyen: Coop Cool
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1233 Yazı Bulunmaktadır.


Coop Cool Sosyal Liselinin Amacı Nedir?
Coop Coola Sorunlarımı Nasıl Yazacağım?
Coop Coola Nasıl Üye Olunur?
Metni Nasıl Kopyalarım?
CoopCool Sosyal Liseli Türkiye nin İlk Liseli Platformu

Kategorilerimiz
Sosyal liseli yayında...

İlginizi Çekebilecekler

Arabamın Kime, Ne Zararı Var? Başka Bir Yakıt Kullanamaz Mıyım?
Mucitler ve İcat Öyküleri-Motorlu Taşıtlar,Atsız Arabalar
Motorlu Taşıtlar Sektörünün Yol Açtığı Çevre Sorunları
Araba Kullanırken Cebinizi Düşünün, Gereksiz Hız Yapmayın!
Enerji Kimlik Belgesi Nedir? EKB
Aracıma LPG Oto Gaz Sistemine Dönüştürsem mi?
Satış Amaçlı İlk Otomobili Karl,Benz
Enerji Tüketimi ve Çevre Sorunları Ozon Dostu Öneriler Kulağa Küpe
Kendi Enerjinizi Kendiniz Üretin!
Taşıtlarda Enerji Verimliliği, Yakıt Ekonomisi Nedir?