TEMEL BİR GAYEYE SAHİP OLMAK

Ana Sayfa > Makaleler > Başarı Yolunda 70 Kural > Başarı Yolunda 70 Kural Konu ve İçerik
Tarih:13.11.2019 13:04:45 Görüntülenme:247     Kopyalanabilir Yap
 

Gaye ve Hedefin Lüzumu

İnsan yaptığı her şeyin farkında ve hayatını belli bir gayeye hizmet ettirebilen yegane varlıktır.İnanç ve düşünce sahibi olan insan doğru kabul ettiği prensipleri gerçekleştirmek:yanışlardan kaçmak durumundadır.Eğer çevresinde bazı doğrular sunulduğu halde onları yerine getirmeyen kimseler görürseniz tavrınız herhalde olumlu olamaz.O kimselerin ya yalancı olduklarını veya akıl noksanlığı içinde bulunduklarını düşünürsünüz.

O halde insan diğer varlılara göre belirli bir hedefe ulaşmaya çalışan ve hayat programını da böyle bir bakış açısı içerisinde hazırlayan yenge varlıktır.Bu tür bir çaba ile hayatlarını geçiren insanlar hedefledikleri gaye doğrultusunda bazı sıkıntılar ile karşılaşsalar bile onları soğukkanlılıkla karşılar ve kendilerinde bir dayanma gücü bulurlar .

 Hayatı gayesizce geçiren bir insanda öncelikle bir kararsızlık olacaktır.Çünkü onun için her olay zaman geçirici ve oyalayıcı olmaktan öteye bir mana ifade etmeyecektir.Aynı şekilde bu tür insanlar çeşitli zorluklar karşısında da direnç ve kuvvet içinde bulunamayacaklardır.Çünkü sıkıntı ve zorluklara sabretme veya direnme karşılığında elde edecekleri “büyük bir gaye veya ideal!” yoktur.

 Gaye insanı ve toplumları disiplinli bir hale getirir ve gayrete sevk eder.Tarih boyunca yüce ve temel bir gayeye sahip olan toplumlar büyük işler başarmış ve uzun ömürlü olmuşlardır.Temel gaye insanların küçük ve basit hedeflerle oyalanmalarını engellemiş:kapsamlı ve kalıcı konular üzerinde yoğunlaşmalarına yol açmıştır.

 Hayatta başarı olan ve seçkin bir mevki işgal eden insanlara bakalım.Onlarla yapılan konuşmalar veya yazılar bu kimselerin kendilerine has temel hedeflere sahip olduklarını:bu hedeflere ulaşmak için sistemli çalışmalar içerisine girdiklerini ve kendilerini kontrol ettiklerini göstermektedir.Bu arada şu hususu belirtelim ki bu durum onları hayatın eğlenceli ve diğer faydalı yönlerinden uzaklaştırmış da değildir.Gayeler insanların bir gayet ve program içerisinde hayatlarına bir düzen vermelerine yol açmaktadır.

 Gayeler basit ve temel gayeler olarak birbirinden ayrılabilir.Günlük bir işi yapmak mesleğin belirli noktalarına ulaşma veya belirli bir konuyu çevresindekileri öğretme birer gaye sayılabilir.Ama bu tür gayeler insanlığın asıl gelişmesi ve ilerlemesi için temel fonksiyon görmezler.Bu tür işlerin de belirli bir hedef ve plan dahilinde yapılması faydalıdır.Fakat temel gayeler doğruluğu ve gerçekliği kesinleşmiş inanç düşünce ve hayat programı ile ilgili dünya görüşleridir.Bunları benimsemek ve benimsememek arasında büyük farklar vardır.

 

Gayenin Seçimi ve Zamanlama

 Dünyada çeşitli ırklar veya milletler belirli “temel doktrin”ler seçmiş ve bunları yaşayışlarında gerçekleştirme çabası içerisine girmiştir.Ama birçok millet kendilerine temel gaye olarak seçtikleri sistem ve görüşlerle huzura ve rahatlığa erişememiştir.Hatta çok sayıda ülke halkı istemedikleri sistem ve yöneticiler tarafından idare edilmektedir.Sistem ve dünya görüşlerini kendi iradeleriyle tayin eden milletlerin de problemler ve huzursuzluklardan kurtulamamaları temel gayelerini tespit etmedeki yanlışlıkları sebebiyledir.

 Bütün bu değerlendirmelerden şunu çıkarabiliriz:Temel gaye insan ve toplumların etrafında birleşebileceği bir dünya görüşüdür.Bu görüş insanı çok yönlü olarak kuşatmalı ve ihtiyaç ve beklentilerine cevap verip onu dejenere etmemelidir.Toplumlara huzurlu rahat ve samimi ilişkiler düzeni getirip onların her alandaki beklentilerine ya doğrudan cevap vermeli veya doğruya yol açmalıdır.

 Eğer bir insan kendisi için temel olabilecek bir gaye aramıyor ve çeşitli tesirlere göre sürekli değişiklik ve karasızlık içinde bulunuyorsa n kendisine ne de içinde yaşadığı topluma faydası olur.Belirsizlik ve kararsızlık insanı mutsuz eden ve endişeli bir ruh hali içersine düşüren psikolojik rahatsızlıklardan biridir.

 

Ekleyen: Elanur TÜTEN
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1445 Yazı Bulunmaktadır.


Esaret Gölgeler
YKS Sınav Yerleri Ne Zaman Açıklanacak ?
SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
Şiir
Hayat Eve Sığar
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı 10. Sınıf Biyoloji Dersi 2.Dönem 1. Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf Tarih dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf matematik dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019 /2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf kimya dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf biyoloji dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları

Kategorilerimiz
özlü söz ekliyorum tamam çok özlü oldu:)))

İlginizi Çekebilecekler

Kavimlerin Helakı-Sulara Gömülen Firavun-Hz Musa nın Gelişi
Kalplerin Keşfi Kitabından Kesitler
Hutbenin Şartları
HAZRETİ ADEM DEN, HAZRETİ MUHAMMED E
İyilikleri Yaymaya Çalışmak-İyiliğin Değeri-İyiliğin Gücü
Oruç İle Alakalı Yazılmış Olan Araştırmalar
Oruç Tutmak ve Tecrübe İçin Aç Kalmak
Ruhumuzu Tatmin Etmek,Ruhun Yeri,Ruhi Tatmin
ÖZGÜVEN KAZANMAK
Oruçla Alakalı Genel Bilgiler