Özgüven Kazanmak İçin Neler Yapılabilir? 2

Ana Sayfa > Makaleler > Ne? Nedir? Ne Değildir? > Zengin İçerikten Demetler
Tarih:03.03.2017 01:41:31 Görüntülenme:726     Kopyalanabilir Yap
 

Ailenin en küçüğü ve evin tek erkek çocuğu olan Hikmet’i askere gidip geldikten sonra sevdiği kızla evlendirirler ve evlerinin bir katına yerleştirirler. Ancak ne var ki yine Hikmet iş konusunda pek gayretli değildir. Marketle yeterince ilgilenemediği gibi bu iş dışında birkaç işe girerse de dikiş tutturamaz. Öte yandan mahallede daha büyük marketler açıldığından, olan marketleri eskisi kadar iş yapmaz hale gelir. Bunun üzerine babası, hem gelir olması hem de çocuğunun işe bağlanması ve sorumluluğunu alması için elindeki birikimiyle başka bir yerde market açar ve Hikmet’i tam yetkili kılarak işinin başına oturtur. Ne var ki Hikmet’ten yine istenen randıman bir türlü alınmaz. Çünkü Hikmet bu işe de sıkı sıkıya sarılamaz. Annesinin, babasının ve eşinin beklentileri yine suya düşer. İki çocuk babası olan Hikmet bir işin ucundan tutup çalışacağı yerde orda burada gezerek vakit geçirir. Bu durumdan sürekli rahatsızlık duyan eşi onu çalışmaya ve eve katkıda bulunmaya zorlasa da tüm çabası boşadır. Hikmet’in hiçbir şey umurunda değildir. Çalışmak şöyle dursun eşi ve çocuklarıyla da ilgilenemez olmuştur.
    Önceden yine iyi kötü bir yerlerde ya da kendi marketlerinde çalışan Hikmet, şimdi acaba ne oldu da elini ayağını tamamen işten çekmişti. Üstelik eşi ve çocuklarıyla da hiç ilgilenmez olmuştu. Bilinmeyen derdimi vardı acaba? Israrla oğlunun üzerine giden annesiyle eşi nihayet çok geçmeden işin aslını anlarlar. Derdi büyüktür Hikmet’in. Çünkü aşık olmuştur. Hem de bildiğimiz aşklardan değil. Ona göre hiç görülmemiş bir aşk bu. O kadar çok sevilir mi, sevmiş işte. İşi gücü her şeyi bırakmış daha ne yapsın? Eee, karasevda bu, karasevdaya yakalanmış bizim Hikmet. Zavallı annesinin başında dört döner. Ne yapacağını bilemez, çırpınır, dövünür durur. Gitmedik “nefesi kuvvetli hoca” bırakmaz. Yeter ki çocuğunun derdine çare bulunsun. Ne dualı sular ne muskalar kalır yapılmadık. Ne yazık ki hiç kimse çekip kurtaramaz onu bu sevdadan. 
    Hikmet’in aile üyeleri gelinlerini çok seviyor. Ben de kendisiyle bir kez görüştüm. Gerçekten aklı başında, iki çocuğunu düşünen ve sorumluluklarını bilen ve yuvasını düşünen, kendisine has alımlılığı olan sempatik bir kadın. Kocasının sorumsuz, tembel bir kişi olduğunun bilincinde. Onun bu durumuna üzülüp katlanırken bir de beklemediği ve hiç hak etmediği böyle bir şeyi hazmedemiyor. Anneye gelince, oğlunun bu kız yüzünden derbeder olmasına çok üzülür; hele hele acı çekmesine hiç dayanamaz. Sürekli oğlunu bu karasevdadan kurtarabilecek o “sihirli förmül”ün peşinde. Asıl ilginç olan Hikmet’in aşık olduğu kız Dudu. Hikmet o kadar çok seviyor ki Dudu’yu bütün alem bilsin istiyor. Bilin ki, dillere destan olsun ve insanlar kendisini anlasın. Yoksa kolay mı anlatmak aşk nu, kimse tam olarak anlamamış ki Hikmet anlasın. Zaten o da anlatamıyor ve şöyle diyor: “Onu o kadar çok seviyorum ki, hiç kimse bunu anlayamaz, siz de anlayamazsınız. Zaten ben de anlatamam., bu mümkün değil ki. Şair olsam adına şiirler, yazar yazar olsam sayfalar dolusu kitaplar yazardım. Ama ben neyim ki, hiçbir şey değilim, konuşmayı bile beceremiyorum. Nasıl anlatayım Dudu’ya olan aşkımı. Yalnız şunu biliyorum, yaşadığım aşkı dünyada hiç kimse yaşamamıştır. Hatta ne Kerem ne Ferhat ne de Yusuf.”
    Hikmet’in aşkı Dudu’yla görüştüğümde, o da bu kadar büyük bir aşkla sevilmiş olmanın gururu içerisindeydi. Hikmet’i sevdiğini ancak aşık olmadığını, onun bu sevdadan vazgeçmesi için ne gerekiyorsa seve seve yapacağını söylerken istemem yan cebime koy gibiydi.
    Aslında Hikmet’le Dudu’nun ilişkisi iki yıl kadar önce başlamış ancak bunlar belli bir süre gizlenmişti. Hiç evlenmeyen ve Hikmet’le aynı yaşta olan Dudu, daha önce de başkalarıyla benzer ilişkiler yaşamıştı. Aile yapıları, kültürleri, evlilik ve cinsellikle ilgili görüş ve düşünceleri temelde birbirinden farklı olan iki sevgiliyi birbirine bağlayan bağ gerçekte görünürden çok daha farklıydı.   Bu ilişkiyle Dudu’nun ailesi genelde pek sıcak bakmamakla birlikte namus kavramı ve kızlarının geleceği açısından Hikmet’in eşinden ayrılması durumunda evlenmelerinde bir sakınca görmüyorlardı. Buna karşılık Hikmet’in ailesi eşinden ayrılsa bile oğullarının Dudu’yla evlenmelerine hiçbir zaman rıza göstermeyeceklerini söylüyorlardı. Öte yandan Hikmet eşiyle ilgili görüşlerini “o çok iyi bir insan, gül gibi bir eşim var bunu inkar edemem. Onun bu konuda hiçbir suçu ve günahı yok, bütün suç benim,” diyerek itiraf ederken, Dudu’yla ilgili “ Biliyorum, onun çekiciliği ve güzelliği yok. Üstelik bazı davranışlarını ve alışkanlıklarını da hiç onaylamıyorum. Ama ne yapayım gönül işte, her şeye rağmen onu çok seviyorum” diyordu. İki çocuğunun ve eşinin geleceğiyle ilgili sorduğum soruya da, “onların geleceğini düşünüyorum elbette. Her şey Dudu’yla evlenmeme bağlı. Eğer Dudu’yla evlenirsem yeniden ayrı bir market açıp işimizi büyüteceğiz. O bana yardımcı olacak. Böyle olunca da şimdiki eşime ve iki çocuğuma daha rahat bakabilirim. Dudu’yla evlendikten sonra Allah’tan başka ne isterim ki, o zaman dünyanın en mutlu insanı olurum. Her şeyi seve seve yapar,  her şeye koşa koşa giderdim” diye cevap verdi.
    Şimdi burada düşünecek olursak gerçekten Hikmet körkütük aşık mıydı? Dediği gibi eğer aşıksa biri olarak onun bu davranışı normal sayılabilir miydi ya da eğer aşk değilse bu davranışlarının kökeninde yatan asıl asıl neden ne olabilir? Diyelim dediği gibi aşık, hem de öyle öyle aşık ki Ferhat, Kerem, Yusuf gibi efsanevi aşıklara rakip olacak kadar aşık. Oysa insan çok istediği bir şeyi elde edebilmek için mücadele ediyor ama onun mücadelesi iki çocuğunun, eşinin sorumluluğundan kurtulma ve işten kaytarma şeklide bir mücadele. Efsanevi aşklarda aşkın bedelini kişiler kendileri öderken, Hikmet aşkının bedelini başkalarına ödetiyor. Kendisi bu aşktan bir şey kaybetmiyor, hayatta aslında çok şey kazanıyordu. Şöyle ki, o aşkının tüm cihana yayılmasını isterken bundan gurur duyuyordu. Şöyle ki, o aşkının tüm cihana yayılmasını isterken bundan gurur duyuyor ve aynı zamanda zevkli bir macera olarak başka bir kadınla böylesi büyük bir aşkı yaşamanın verdiği sahte güçle kendi dünyasında gizli bir yücelik duygusunu yaşıyordu. Öte yandan Hikmet ilgi odağı olduğundan zavallı annesi etrafında dört dönüyordu. Ayrıca iki çocuğuna ve eşine nasıl olsa bakıldığı için o da böylece ailesinin sorumluluğundan ve yükümlülüğünden kurtulmuş oluyordu. 
    Demek oluyor ki psikolojik durumu ve kişilik yapısı sağlıklı olmayan Hikmet böylesi bir dışavurumla aşkı koz olarak kullanmakta ve kendisini herkese karşı gizlemektedir. Ailesi tarafından el üstünde tutularak ve pışpışlanarak büyüyen Hikmet’in bu davranışının kökeninde genellikle özgüven eksikliği yaratmaktadır.  Bir tarafta iş hayatında zora gelememe ve kendisinde güvensizlik, diğer tarafta evli ve iki çocuk babası olduğu halde çalışmamanın verdiği bir utanç vardı. Hikmet bu utancın ve güvensizliğin verdiği rahatsızlıktan kurtulabilmek için sığındığı bu aşk sayesinde etrafına karşı aslında kendini korumaya ve savunmaya çalışmaktadır.

Ekleyen: Şevval Kadan
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1398 Yazı Bulunmaktadır.


Elazigda deprem
Reşat Nuri Güntekin “Acımak” Özet
Mustafa Kemal Atatürk Öğrenim Hayatı,Kişisel Özellikleri
Şaka Faciaya Dönüştü!
MasterChef Şampiyonunda Örnek Davranış
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf Kimya Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf Tarih Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf İngilizce Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf İngilizce Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf Tarih Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları

Kategorilerimiz
özlü söz ekliyorum tamam çok özlü oldu:)))

İlginizi Çekebilecekler

Sinema Makinesi Nedir? Nasıl Bulunmuştur?
Yer Çekimi Nedir?
Elektirikli Süpürge Nedir? Nasıl Bulunmuştur?
İdare Ve Vergi Mahkemeleri Nedir?
İdare Mahkemeleri Nedir? İdare Mahkemeleri Ne İş Yapar?
Mülki Amir Kimdir?
Makas Nasıl Bulunmuştur?
Mucitler ve İcat Öyküleri-Gözlük ve Kontak Lens
İş Sağlığı ve Güvenliğini Sağlama Yükümlülükleri Nedir ve Kimdedir?
Acısız Ameliyat Nedir? Gelin Okuyup Öğrenelim!