ÖZGÜVEN KAZANMAK

Ana Sayfa > Makaleler > Başarı Yolunda 70 Kural > Başarı Yolunda 70 Kural Konu ve İçerik
Tarih:11.11.2019 10:19:13 Görüntülenme:379     Kopyalanabilir Yap
 

Baskı kültürüyle yetişen kızların dünyaları erkeklere göre daha farklıdır. Sanki sevilmeye beğenilmeye hakları var da sevmeye hakları yokmuş gibi bir tutum içinde olanlara bol bol utanma ve korku duygusu aşılanır. Özgürlükleri alabildiğince kısıtlı olan dünyalarında kişiliklerinin çarpık ve son derece yetersiz olarak gelişmesi nedeniyle hayatlarını yönlendirme ve karar verme aşamalarında yine son derece yetersizler ve düşüncesizce bir yığın yanlışlar yaparak hayatın kör akışına kendilerini bırakırlar.

Bir hastanenin psikiyatri kliniğinde çalışırken şöyle bir vaka ile karşılaştım. On sekiz yaşında bir genç kız intihar girişiminde bulunmasının nedeni kızın bir erkek arkadaşının olması ve bunu öğrenen ailesinin aşırı derecede baskına maruz kalmasıydı. Baskı kültüründe bunun gibi sevdiğinden ayrılıp canına kıymak isteyen genç kızlar vardır. Ancak benim burada anlatmak istediğim biraz daha farklı. Şöyle ki, aslında bu, kızın çıktığı ikinci erkek arkadaşıdır. Bundan önce bir erkek arkadaşı daha olmuştu ama ailesi bundan haberdar değildi. İlk erkek arkadaşıyla gizli gizli görüştüğü sıralarda daha çok hoşlandığı başka bir gençten yeşil ışık yandığını görünce ilkini terk edip ikincisiyle tekrar görüşmeye başlar. Kıza göre güya o çok yakışıklıydı ve tam aradığı gibi biriydi. Ona aşık olmuştu. İki genç gizlice buluşup görüşürlerken bir gün yakayı ele verirler. Bunu öğrenen ailesi kızı eve kapatarak bşr daha yalnız başına evden çıkmasına asla izin vermez. Sevdiğinden ayrı kalan genç kız sonunda canına kıymaya kalkar.

 Kız hastanede yatarken ziyaretine gelen arkadaşları tarafından sevdiği gence haber gider. Ancak ne var ki sevdiği genç onu ziyarete gelmez. Bunun üzerine genç kız B planını devreye sokar ve bu kez ilk çıktığı oğlana haber yollar. Güya onu çok sevmiştir ama ailesinin baskısı nedeniyle kendisiyle bir daha görüşememiş ve ayrılmak zorunda bırakılmıştır. Bu baskıya, ayrılığa  ve hasrete daha fazla dayanamamış ve canına kıymaya kalkmıştır. Bunu duyan zavallı genç, kızın kendisi için intihara teşebbüs ettiğini zannederek gözyaşları arasında hastaneye gelir. Ailesi de kızlarının sevdiği gencin bu olduğunu sanmıştır. İki genç hastane odasında birbirlerine sarılırken, kızın ailesi canına kasteden kızlarını bu gence vermeye razı olurlar ama gencin ailesi, “henüz daha erken, oğlumuz askere bile gitmedi,” diye bu işe karşı çıkınca bu kez genç ailesini intihar etmekle tahdit eder. Sonunda iki aile gönülsüz de olsa bu işe razı olurlar ve gençlerin sözlerini kesmeye karar verirler. Bir baskı unsuru ve az gelişmiş kişilik yapısının doğurduğu bu türden ilişkilere ve yaşanan bu duruma ne demeli? Nereden nereye?

Baskı ve korku kültüründe güvensizlik vardır. Bu kültür içinde yetişen insanların özgüvenleri yetersiz olduğu gibi, diğer insanlara ve evlendiklerinde de eşlerine karşı çoğunlukla güvensizlerdir. Özgüvenden yoksun bir kişi herhangi bir konuda eşini mutlu etse bile mutlu edemediğini düşündüğü için içten gelen ve susmayan bir huzursuzlukla eşine karşı bşr güvensizlik, onu aşırı derecede kıskanama, suçlama, kontrolü altında tutma ve takip etme gibi baskıya dayalı gereksinimler duymaktan kendini alıkoyamaz. Eşler arasında ortaya çıkan bu türden davranışlar ve bir güven bunalımı olarak yarattığı sorunlar yuvanın sarsılmasına ve hatta yıkılmasına zemin hazırlayan önemli etkendir.

Burada konuyla ilgili olarak, ayrılan bir çiftin ayrıldıktan sonra birbiriyle olan ilişkilerinden ve yaşadıkları sorunlardan kısa bir kesit sunmak istiyorum. Öğretmen olan Serpil’e bir kamu kuruluşunda şef olan Mehmet Ali, hayatı yedi sekiz yıl beraber paylaştıktan sonra şiddetli geçimsizlik ve anlaşmazlık sonucunda ayrılırlar. Bir de çocukları vardır. Çiftin geçimsizliklerinde Mehmet Ali’nin  sürekli alkol alması, eşinin aşırı derecede kıskanması, suçlaması, güvenmemesi ve baskı yapması gibi nedenle sayılır. Ancak ne var ki, Mehmet Ali bu ayrılıktan hoşnut değildir ve eşine yaptıklarından dolayı pişmandır. Pişman olduğunu ve bir daha yapmayacağını her defasında Serpil’e söyleyerek onunla tekrar birleşmeyi teklif eder. Ancak ne yaparsa yapsın, ne derse desin Serpil bir türlü ikna olmaz. Bunu üzerine Mehmet Ali beş yaşındaki çocuklarını kaçıracağını ve çocuğu bir daha kendisine hiç göstermeyeceğini söyleyerek eşini tehdit eder. Daha sonra dediğini yapar ve çocuğu kaçırır. Hem çocuk hem de kendisi açısından yaşam boyu unutulmayacak pek çok tatsız olay yaşanır ama Serpil’i vaz geçiremez. Daha sonra sürekli Serpil’in yolunu kesmeye başlayan Mehmet, onu kaçırmakla, ve hatta öldürmekle tehdit eder. Bunun üzerine Serpil, “sen değişmedin, değişmezsin de” deyince, Mehmet Ali ısrarla değiştiğini söyler. “O zaman bir psikoloğa git, psikologla görüş ben de görüşeyim. Belki o zaman daha mantıklı konuşabiliriz,” diyen Serpil sonunda onu psikologla görüşmesi için ikna eder.

Bunun üzerine bana gelen Mehmet Ali kendini tanıttı ve “Eşimin yani ayrıldığım eşimin isteği üzerine buraya geldim” diye söze başlayarak evliliklerinde ve ayrıldıktan sonra Serpil’le yaşadığı sorunları ve olayları kendince kısaç anlattı. Daha sonra pişmanlık ve özlem dolu sözlerle duygularını dile getirdi.

“Serpil’i çok seviyorum. Onda ayrı kalmak benim için hayatı her gün daha da katlanılmaz bir hale getiriyor, yuvamı çok özledim bir an önce tekrar kavuşmak istiyorum. Evet, evliliğimiz boyunca Serpil’in de hataları olmuştu ama yine de yaptıklarımdan dolayı pişmanım.   Ancak Serpil’i buna inandıramıyorum.  Değiştim diyorum, gerçekten değiştim. Tekrar bir araya gelsek yaptıklarımın hiç birini yapmayacağım ama Serpil buna bir türlü inanmıyor. Ne yapsam ne etsem ters tepiyor. Hatta onu ölümle bile tehdit ettim. Anlıyor musunuz beni, ne yapacağımı bilemiyorum. Bir psikoloğa git dedi ben de size geldim. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdi söyler misiniz bana ne yapayım, ne yapmam gerekir, onu tekrar elde edebilmem için bana ne önerirsiniz?”

Bu sorunun cevabı benim için oldukça basit ve kolaydı.

“Değişmenizi, gerçekten değişmenizi öneririm bu hiç beklemediği bir cevap bir cevap olduğu için çok şaşırdı. Hatta biraz kızar gibi oldu, anlattıklarını benim tam olarak anlayamadığımı düşündü.

“Siz beni anlamadınız sanırım Özcan Bey. Ya ben size istediğimi tam olarak anlatamadım ya da siz benim tam istediğimi anlamadınız.”

“Hayır Mehmet Bey, ben siz ne demek istediğinizi tam olarak anladım. Cevabımı tekrarlıyorum. Değişebilmelisiniz, gerçekten değişmelisiniz.”

 

Ekleyen: Şevval KADAN
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1445 Yazı Bulunmaktadır.


Esaret Gölgeler
YKS Sınav Yerleri Ne Zaman Açıklanacak ?
SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
Şiir
Hayat Eve Sığar
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı 10. Sınıf Biyoloji Dersi 2.Dönem 1. Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf Tarih dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf matematik dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019 /2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf kimya dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf biyoloji dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları

Kategorilerimiz
özlü söz ekliyorum tamam çok özlü oldu:)))

İlginizi Çekebilecekler

AdSense Nedir? Ne İş Yapıyor?
Parmak Çıtlatırsam Ne Olur?
Cumhurbaşkanı Canlı Yayında
Grafik Tasarımı Öğrenmek İstiyorum
Hayvanların Korkutucu Özelliklerini Bertaraf Edin
Portakal Yağı Faydaları - 2
Şeker Hastalığına Sebzeler Çözüm Olur Mu?
Çocuğunuzun Hafızası Güçlensin!
Kardeşler Arası Kıskançlık Sorunu
Html de Boşluk Bırakmak İçin Komut