Mucitler ve İcat Öyküleri-Sabun

Ana Sayfa > Makaleler > Ne? Nedir? Ne Değildir? > Zengin İçerikten Demetler
Tarih:29.09.2016 23:19:25 Görüntülenme:825     Kopyalanabilir Yap
 
SABUN
 
Tarihi M.Ö.6000 yıllarına kadar uzanan sabun bulunmadan önce Fenikeliler kül ve kili temizlik malzemesi olarak kullanıyorlardı. M.Ö. 600 yıllarında bulunan ve kullanımı daha çok Orta Çağ’da hızlanan sabun, takas araçları içinde çok büyük köpük temizleme hayatına başlamıştır. Eski Roma’da insanlar sabunla tanışınca mikropları neye uğradığına şaşırmış, çığlık çığlığa kaçışmışlardır.
 
Sabun benzeri maddelerden ilk kez M.Ö. 3000 yılından kalma tabletlerde bahsedilmektedir. Bu tabletlerden edinilen bilgilere göre potasyum ve yağla karıştırılarak elde edilen bir madde temizlik amacıyla kullanıyordu. Sabunla ilgili bir Roma efsanesi göre, sabunu ilk keşfedenler kadınlar olmuştur. Hayvanların kurban edildiği Sapo Dağı’nın eteklerinde bulunan Tiber Nehri’nde çamaşırlarını yıkayan kadınlar çamaşırlarını o gün sanki önceki günlerden daha bir rahat, daha bir uğraşmasız, çitilemesiz yıkadıklarını fark ederler. Çünkü hayvanların kurban edildiği bu Sapo Dağı’ndan Tiber Nehri’ne yağmurla beraber inen hayvan yağları, inerken odun küllerine karışmıştır. Belki bu tavşanın suyunun suyu formülüydü ama olsun, efsane bu, istendiği kadar atılabilir. Bu sanki sabun üreten laboratuvardan dağ, kadınların o gün yıkadıkları çamaşırları bir güzel köpürtmüş, lekeden eser bırakmamıştır.
 
İngiltere’nin eski halklarından olan Keltler, hayvansal yağları bitki külleriyle karıştırıp sabun üretebiliyolardı ve buna “saipo” diyorlardı. Bu kelime daha sonra “soap” şeklini almıştır. Eski Mısırlıların da hayvan ve sebze yağları ile alkalinli tuzdan elde ettikleri bir temizlik malzemesiyle yıkandıkları M.Ö. 1500 yılına ait Ebers papirüslerinden anlaşılmıştır.
 
Eski Yunanlılar ise sabun kullanmak yerine, vücutlarını yağ ve killerle sıvıyorlar, sonra kum ya da sünger taşıyla fırçalayıp “strigil” denen kavisle metal bir aletle vücutlarında oluşan tabakayı kazıyorlar, yıkandıklarına yıkanacaklarına pişman oluyorlardı. Daha sonra da bedenlerine zeytinyağı sürüyorlardı.
Yedinci asırda meslek haline gelen sabun yapımcılığı, sabunculuğun gelişimiyle kurulan ticaret ağları sebebiyle tüm Avrupa’ya yayılmaya başladı. Sabun tüketimi arttıkça üretimi de arttı ve sabuncu esnafı için loca oluşturuldu. Türklerde sabun 11.yüzyıla kadar kullanılmadı ve bunun yerine temizlik maddesi olarak soda, çöven, saparma, sabunotu, süt kökü, kaşıkotu, kılaya kavuğu, acı ağaç, herdemtaze, tavşankulağı, hintkestanesi gibi saponinli maddeler ve kül kullanıldı.
Ekleyen: Coop Cool
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1364 Yazı Bulunmaktadır.


2019 Yılında En Çok Arananlar
Hastaneye Yürüyerek Girdi Cenazesiyle Çıktı
Sait Faik Abasıyanık Kimdir
Otizimli Çocuğun Sesinden Rahatsız Oldu
Uyurgezer Genç 4. Kattan Aşağıya Atladı
2019-2020 Eğitim Ve Öğretim Yılı 12.Sınıf Coğrafya Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Sınav Soruları (2)
2019-2020 Eğitim Ve Öğretim Yılı Coğrafya Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Sınav Soruları
2019-2020 Eğitim Ve Öğretim Yılı Kimya Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları (2)
2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı 9. Sınıf Sağlık Bilgisi Dersi I. Dönem I. Yazılı (2)
2019-2020 Eğitim Ve Öğretim Yılı Kimya 12.Sınıf 1.Dönem 1.Yazılı Soruları

Kategorilerimiz
özlü söz ekliyorum tamam çok özlü oldu:)))

İlginizi Çekebilecekler

Yer Çekimi Nedir?
Teyp Nedir? Ne İşe Yarar?
Omuz Eklemi Nedir? Nerede Bulunur?
Döküntülü Hastalıklar-Siğil Nedir?
Kağıt Nasıl Bulunmuştur?
Mucitler ve İcat Öyküleri-Şemsiye
Makas Nasıl Bulunmuştur?
Gözlük Ve Kontak Lens Nedir? Daha Önce Bilmediğiniz Bilgiler!
Bilişsel Gelişim Nedir? Tanımı ve Önemi
Dirsek Eklemi Nerededir? Tipi Nedir?