Medya Ve Meslek Ahlakı İlkeleri

Ana Sayfa > Makaleler > Medyayı Kavramak > Medya İçindekiler
Tarih:04.11.2016 20:24:49 Görüntülenme:1895     Kopyalanabilir Yap
 

Medya Ve Meslek Ahlakı İlkeleri
Bir medya organı ticari bir işletmedir. Ancak bu ticari işletmenin sattığı ürün, diğer ticari ürünlerden farklı bir özelliğe sahiptir. Medya, toplumsal bir hizmeti yerine getirmektedir. Bu toplumsal hizmet ile ticari bir organizasyon olma halini bir arada götürebilecek temel bazı ilkeler yine medya profesyonellerinin de katılımı ve katkısıyla çeşitli toplumsal aktörler tarafından saptanmıştır. Medya ahlakı için bir takım ön koşullar bulunduğu kabul edilmektedir.
 

Düşünce ve ifade özgürlüğü: Düşünce ve ifade özgürlüğü hem medyanın varlık gerekçesi hem de medya içeriğinin doğru, gerçek ve dürüst bir nitelikte olmasını sağlayan unsurdur.
İnsan onuruna, temel hak ve özgürlüklere saygı: Medya çalışanları insanlığın onurunu zedeleyici, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasını tasvip edici ve özendirici yayın içerikleri hazırlamamalıdırlar.
Her türlü ayrımcılığın engellenmesi: Medya içeriklerinin hiçbirinde ırk, renk, dil, din, sosyal düzey, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep ve cinsiyet ayrımcılığı ve aşağılamaları yer almamalıdır.
Kadınların metalaştırılmasının engellenmesi: Kadınların nesneleştirilmesi ve bir meta haline getirilmesi medya da sıkça karşılaşılan bir durumdur. Medya çalışanı bu durumu önlemek için daima dikkatle davranmalıdır.

 

Çocuk ve gençlerin korunması: Çocuk ve gençleri uygun olmayan içerikten korumaya özen gösterilmelidir. Buna bağlı olarak kültürel yozlaşmaya neden olabilecek içeriklerden uzak durulmalıdır.
 

Toplumsal kurumların korunması: toplumsal kurumlar olan aile, din ve ahlak anlayışını tahrip edici, onların temel dayanaklarını sarsıcı ya da incitici içerikler oluşturulmamalıdır.
Haberin özgürce oluşabilmesi ve habere özgürce ulaşabilme: muhabirin haberini özgürce yazması ve bunu yazarken de ulaşması gereken verilere özgürce ulaşabilmesi gerekir.

 

Haberin gerçek ve doğru olması: yayımlanan haberin gerçek ve doğru olması şarttır. Doğru olmayan ve yanlı haberler gerçeği saptırır, izleyicilerin özgürce kanaat oluşturulmasını engeller.
Okur, izleyici veya dinleyiciye saygı: medya çalışanları özel hayatların gizliliğini ihlal etmemeli; hem okur, izleyici veya dinleyiciye hem de habere konu olan kişi ve kurumların mahremiyetine saygı göstermelidirler.

 

Haberlerde şeffaflık: Haberin arka planı ile ilgili izleyicinin bilmesini gerekenler gizlenmemelidir. Örneğin medya patronunun sahip olduğu şirketlerle ilgili bir haber verildiğinde okur yada izleyici bu konuda bilgilendirilmelidir. Televizyon kanallarından birinde haberi yayınlanan şirket aynı medya grubunun bir parçası ise televizyon kanalı bu şirketin kendilerinin bir yan kuruluşu olduğunu belirtmek zorundadır. Bu önemli bilgiye izleyici medya kuruluşunun kendi şirketiyle ilgili olumlu haberini diğerlerinden ayırt edebilir.

Ekleyen: Coop Cool
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1445 Yazı Bulunmaktadır.


Esaret Gölgeler
YKS Sınav Yerleri Ne Zaman Açıklanacak ?
SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
Şiir
Hayat Eve Sığar
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı 10. Sınıf Biyoloji Dersi 2.Dönem 1. Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf Tarih dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf matematik dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019 /2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf kimya dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf biyoloji dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları

Kategorilerimiz
özlü söz ekliyorum tamam çok özlü oldu:)))

İlginizi Çekebilecekler

Trt Haber de CoopCool
Türkiye’deki Haber Sektörünün İşleyişi 2 Yayınlanan Haberlerde İçerik Nedir?
Bilinçli Medya Kullanımı
Medyanın Türleri: İşitsel Medya,Görsel Medya
Medya Kuruluşunu Kavramak, İzleme Oranları
Parantez in Başlığı "Düzceli Gençlerden Büyük Başarı"
Medya Okuryazarı Olmak Neden Önemlidir?
Reklamın Amaç ve Stratejileri,Reklam Niçin Yapılır? Reklamın Özellikleri Nelerdir?
Türkiye’deki Haber Sektörünün İşleyişi
Medyayı Tanımak Eğlence Dünyasının Aktörleri