İÇSEL KOÇLUK TAVSİYELERİ: KİŞİSEL EKOLOJİ

Ana Sayfa > Makaleler > Kişisel Gelişim > Kişisel Gelişim Genel Yazılar
Tarih:9.5.2018 21:58:17 Görüntülenme:362    
 
İÇSEL KOÇLUK TAVSİYELERİ: KİŞİSEL EKOLOJİ
 

Size kılavuzluk edecek bazı bilgiler şunlardır:
* Kendiniz hakkında düşünmeye alıştığınız şekle ya da kendi davranış tarzınıza zıt yönde gelen yeni bilgi ve kanıtlara özel dikkat gösterin. Kendiniz hakkında var kabul ettiğiniz şeyleri güncellemeniz gerekebilir. Bir tanıdığımız yıllarca kendini ‘ yavaş öğrenen’ biri sanıyordu çünkü öğretmeni ona öyle olduğunu söylemişti. Ancak 30 ‘lu yaşlarında onun ilgisini çeken bilgileri ya da yetileri çok hızlı öğrenebildiğinin farkına vardı.
* Bir şey olmadığında ya da ‘işlemediğinde’ merak edin. Şu anki durumunuza dair pozitif düşünün ve daha sonra olası negatif etkileri hesaplayın. İçsel bilgileriniz bunu zaten biliyor ve sizi korumak için mevcut durumu koruyor olabilir ya da başka yararlı amaçlar güdüyor olabilir. Pek çok insanın “ İçsel Koçluk” sayesinde kilo verdiğine ve bazılarınınsa tüm uğraşlara rağmen kilosunun aynı kaldığına şahit olduk; çünkü onların bilmediği  yada dikkate almadığı kayda değer içsel sebepler vardı.
* Aradığınız şeyi değişik yollarla formüle etmeyi ya da ifadelendirmeyi denemek, eğer sizi bundan alıkoyan ciddi bir sebep varsa kolay olmaz. Yerel deyimleri bilmediğiniz için yabancı bir dili konuşurken rahatsız edici hatalar yapmanız gibi, içinizdeki size dikkatsizce ve “ yanlış” yoldan yaklaşabilirsiniz. Bu yüzden ona ulaşmanız engellenir. Dilinizi –kendinize bile- açık ve anlaşılır kılın.
Sonuç olarak, tüm bu yapılması ve yapılamaması gerekenlerin temelinde saygılı bir merak ve esnek olma isteği yatmaktadır. Saygı; çünkü ne kadar kafa karıştırıcı olsa da her bir parçanız saygıdeğerdir. Merak çünkü araştırma sizi daha ileri götürür. Ve esneklik; çünkü farklı bir şeyi denemeye hazır olma, yeni gelenekler ve farklı yaklaşımlar deneme, yolculuğunuzda size zaten bildiğiniz ve yapabildiğiniz şeylere sıkı sıkıya sarılmaktan daha fazla yardımcı olur. Bilmediği yerlere seyahat edenler için saygı, merak ve esneklik paha biçilmez öneme sahiptir ve bunlar harcanan zahmete değer tüm konuşmaların temelidir. Kendinizle içinizdeki koç vasıtasıyla yaptığınız konuşma da dahil.

Ekleyen: Seda ZENKİN
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1232 Yazı Bulunmaktadır.


Coop Coola Sorunlarımı Nasıl Yazacağım?
Coop Coola Nasıl Üye Olunur?
Metni Nasıl Kopyalarım?
CoopCool Sosyal Liseli Türkiye nin İlk Liseli Platformu
CoopCool Sosyal Liseli Kısmına Dair Açıklama

Kategorilerimiz
Gün gelecek kalp kıranların kalbi kırılacak yarı yolda bırakanlar yarım kalacak. Gün gelecek herkes hak ettiğini fazlasıyla yaşayacak. Ama hiç kimsenin ahı da duası da karşılıksız kalmayacak! -Har ve Kül

İlginizi Çekebilecekler

Kendi İç Dünyamı Nasıl Tanıyabilirim? 3.Kısım,Davranışlarınıza Dikkat Edin
Kişisel Etkinizi Geliştirin Kitabı-Kişisel Etkimi Nasıl Geliştirebilirim?
Kendimle Bağlantıya Geçtiğimi Nasıl Bileceğim?
PROBLEM ÇÖZME-Problem Nedir? Problem Çözme Aşamaları Nelerdir?
Özel Gereksinim Grupları,Askerlikten Muafiyet,Eğitim Yardımı Ve Önceliği
Zaman Kullanma Hocası Ve Hayatımızı Doldurduğumuz Önemsiz Şeyler
Öğretici Bir Tapınak Yazıtı, Kişisel Gelişiminizi arttırın
Güven Uyandıran Beden Dili, Göz Teması, Yüz ifadeleri, Duruş, Jestler
Farkındalık Basamağı Nedir? Ne Demektir?
İletişim de Beden Dili Nedir?