Hedef Sahibi Olmak

Ana Sayfa > Makaleler > Başarı Yolunda 70 Kural > Başarı Yolunda 70 Kural Konu ve İçerik
Tarih:5.2.2018 21:02:44 Görüntülenme:585    
 
Hedef Sahibi Olmak
 

      HEDEF , ulaşılmak istenen çalışmalar ve merhalelerdir. İnsana en fazla yakışan şey , akla uygun ve faydalı işlere yönelmesidir. Aksi halde yanlış veya manasız hareketlerin içerisine girebilme tehlikesi söz konusudur.
Kainata baktığımızda her şeyin belirli bir hedefe doğru yöneldiğini görürüz. Mesela güneş, dünya , yıldızlar ve daha birçok şey kendilerine takdir edilmiş bir görevi yerine getirmektedir. Yani varlıklarıyla bir veya birden fazla görevi yapmak durumundadırlar. Bazen bu hedefler o kadar birbiriyle irtibatlı hale gelir ki , adeta birbirini tamamlayarak “tek bir hedef” e doğru yönelirler.
İnsan da bu kainat içinde , diğerleri gibi bazı hedefler peşinde koşar. Onun da değişik zaman ve yerdeki hedeflerini bir araya getirdiğimizde , çok daha “asıl ve genel” bir hedefi bulmak mümkündür.
Hedef Bulmak
  Aslında esas konumuz , yapılacak işlerde bir hedef tespit etmenin önemi ve faydası hakkındadır. Hedef , gidilecek yolda ulaşılacak noktadır. Madem ki hedef , bizim gideceğimiz son noktadır; o halde bu hedefin açık-seçik olarak tayin edilmesi lazımdır. Öncelikle hedef veya gaye , bizimle kendi arasında bir münasebeti ortaya çıkarır: İnsan ve gaye… Biri diğeri olmadan kıymeti anlaşılmayacak iki unsur. Evet, insansız bir gaye veya gayesiz bir insan düşünmemiz son derece Zor. Ayrıca köklü bir gayenin adamı olması insan; bütün işlerini bir hedefe doğru düzenlemek ihtiyacını duyuyor. Niçin? Dağınıklığın ve kargaşalığın içinde kalmamak için… Bunun tersi , düzen ve programlı çalışmadır. O halde , işlerinde belirli bir hedefi belirleyen kişi, belirsiz bir iş yapmaktan kurtulup, bilinen bir yola girmiştir.
Bir konuda belirlenen hedef , ister istemez dikkatin ona doğru toplanmasını neticelendirir. Böylece insan , o işe başlama anını ve varacağı noktayı berabere düşünüp , meydana gelebilecek gelişmeleri daha iyi planlama imkanına sahip olur. Bir misal vermek gerekirse , herhangi bir mevkiden belirli bir istikamete arabasıyla ulaşmak isteyen kişi; hareket noktası ile varış noktası arasındaki yolu en aza indirme ve en kolay güzergahı seçme tercihinde bulunur. Ayrıca , kendi güç ve sabrına yolun durumuna göre adeta “şartlandırır.” İç dünyasını , yolun zorluklarına göre yeniden düzenlemeye çalışır.

  Eğer bu hedef sosyal veya fikri bir hedefse , durum bir öncekimden çok farklı değildir. Toplum için hayır veya iyilik yapmak isteyen veya bir fikrin toplumda kökleşmesini arzu eden kimseler; böyle bir hedefe giderken , ruhi ve fikri ortamın durumunu çok iyi hesap etmek durumundadırlar. Aynı zamanda kendi sahip oldukları özelliklerin yeterli olup olmadığını kontrol edip geliştirmek istedikleri toplum gruplarının yapılarını da göz önüne almak zorundalar. Evet , eğer hedefi elde etmek önemliyse; bu hedefe götürecek , hedefi yaygınlaştıracak prensiplerin iyi belirlenmesi gerekir. Hedefe sahip olmak; gerçekten insanı boşluktan kurtardığı gibi , üzerinde gittiği yolun önem ve ciddiyetini-de gösterir. Hedefsiz kişiler , günübirlik yaşayan insanlar olup , belirli bir istikamete de sahip değillerdir.
Hedefin Gücü;
Günümüzde ülkeleri kontrol etmek ve uluslar arası liderliğini sürdürmek isteyen süper devletlerden Amerika Birleşik Devletleri, hedef konusuna çok önem vermekte ve dünya genelinde en az on yıllık planlar yapmaktadır. Kendi kaynaklarına göre CIA ve Pentagon’a bağlı araştırma ve geliştirme komisyonları , A.B.D. menfaatleri için önemli ülkelerin siyasi ve ekonomik geleceği hususunda , o ülkeleri etkileyecek plan ve programlar hazırlamaktadır. Bu planlarda işbaşına gelecek politik liderler , takip edilecek ekonomik programlar mevcuttur.Hatta kendi planlarını bozacak kişi ve kuruluşların etkisiz hale getirilebilmesi için çeşitli operasyonlar bile hazırlandığı , eski ajanların hatıratlarında yer almaktadır.
Bütün bunlar bize , kendimize uygun ciddi ve gerçekçi hedefleri tespit etmemiz gerektiğini hatırlatmaktadır.

Ekleyen: Nisanur ATAYURT
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1233 Yazı Bulunmaktadır.


Coop Cool Sosyal Liselinin Amacı Nedir?
Coop Coola Sorunlarımı Nasıl Yazacağım?
Coop Coola Nasıl Üye Olunur?
Metni Nasıl Kopyalarım?
CoopCool Sosyal Liseli Türkiye nin İlk Liseli Platformu

Kategorilerimiz
Sosyal liseli yayında...

İlginizi Çekebilecekler

Olaylara Değişik Açıdan Bakmak, Temeline İnmek
İyilikleri Yaymaya Çalışmak-İyiliğin Değeri-İyiliğin Gücü
Kalabalıklar Hakikatin Ölçüsü Değildir-Gerçekler
Başarı Yolunda 70 Kural Konu İnsanları İdare Etmek
Taklitten Saklanmak,Taklit Nedir? Taklitçinin Konumu
İnsanları Tanıyabilmek
Hedef Sahibi Olmak
Ruhumuzu Tatmin Etmek,Ruhun Yeri,Ruhi Tatmin
Hislerimizin Oyuncağı Olmamak; Kızgınlık Duygusu
Affetmeyi Bilmek,Affın Çerçevesi,Af ve Rahmet