Gıybet ve Sû-i Zan

Ana Sayfa > Makaleler > Ne? Nedir? Ne Değildir? > Zengin İçerikten Demetler
Tarih:18.5.2018 21:43:34 Görüntülenme:575     Kopyalanabilir Yap
 

İnsanların en kötü yanlarından biri de; birbirlerini çekememeleri sebebi ile başkalarını,onların hoşlanmayacakları vasıflarla anlatmalarıdır. Buna kısaca gıybet diyoruz. Gıybetedilenin arkasından söylenen sözler sebebi ile incineceği gibi, bu sözleri işitenler de onunhakkında, doğru veya yalan olduğunu araştırmaksızın kötü bir Kanaat’a sahip olacaklardır.Böylece zincirleme olarak gıybet edilen hakkında toplumda kötü bir intiba yaygınlaşacaktır.Güven duyguları sarsılacak, şahıslar daima şüpheli nazarlarla değerlendirilecekleridir. Ya da gıybet eden hakkındaki değerlendirmeler farklı farklı olacaktır. Kimine göre gıybet eden haklı görülecek, gıybet edileni daha yakından tanıyanlar için de, onun haksız olduğu şeklinde
yorumlar yapılacaktır. Zihinlerin bulandırılmasına yol açan gıybet ve sû-i zan; insanlar arasındaki sevgiyi azaltacağı, itimadı ve insanların birbirlerine olan bağlılığı ortadan kaldıracağı için sosyal dayanışmanın tahakkukuna da mani olacaktır.

Kuran, gıybet edilmemesini emretmektedir. Hatta gıybeti ölü kardeşinin etini yemek gibi çirkin ve nefret edilebilecek bir iş olarak nitelendirilmektedir (33). İslami inanışında insan daima kontrol altındadır. Bütün yaptıklarına, söylediklerine dikkat etmek zorundadır. Zira her davranışı tespit edilmektedir. “İnsan; iyi, fena hiçbir söz söylemek ki yanında zabıt ve tespit için amade bir murakıp bulunmasın” (34). İslami anlayışta insan; “ya hayır söyleyerek, ya da susacaktır” (35). Zaten Müslüman; “elinden ve dilinden Müslümanlarıngüvenlik içinde bulundukları kimse” olarak kabul edildiğinden kendisinden kötü düşünce ve fikrin sadır olması yani başkaları hakkında kötü düşünmesi kötü sözler söylemesi kesinlikle hoş görülmemiştir. “İyice bilmediğin her şeyi söyleme, arkasına düşme. Çünkü kulak, göz, kalp bunların hepsi yaptıklarından mesuldür (36). Konuyu Hz. Peygamberden, Ebu Hüreye’nin rivayet ettiği şu hadisi şerifle noktalayalım: Hz. Peygamber! - Gıybet nedir, bilir misiniz? Diye sordu. Ashap: -Allah ve Resulü daha iyi bilir, dediler. Bunun üzerine Hz. Peygamber; -“Kardeşini onun hoşlanmadığı bir vasıf ile zikir ve tavsif etmedir buyurdu.
- Kardeşimde dediğim vasıf varsa ne buyurursunuz? Denilmesi üzerine; - “Eğer dediğin sıfat kardeşinde varsa işte o zaman gıybet olur. Yoksa onu bühtan ve iftira etmiş olursun.

Ekleyen: Gülistan Akyüz
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1401 Yazı Bulunmaktadır.


Sağlıklı ve Mutlu Bebek Büyütme İpuçları
HDP önündeki eylem 156’ncı gününde.Aile sayısı 81 oldu!
Kahramanlık Şiirleri Antolojisi
Elazigda deprem
Reşat Nuri Güntekin “Acımak” Özet
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf Kimya Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf Tarih Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf İngilizce Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf İngilizce Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf Tarih Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları

Kategorilerimiz
özlü söz ekliyorum tamam çok özlü oldu:)))

İlginizi Çekebilecekler

Vitaminler ve Mineraller
Sinema Makinesi Nedir? Nasıl Bulunmuştur?
Vasiyetname Nedir? Ne İçin Yazılır? Vasiyetnameyi Kimler Yazabilir?
Vekaletname Nedir?
Oyun Nedir? Tanımlarından Birkaçı Kişilere Göre Oyun
Behnane Nedir? Behnanenin Sözcük Anlamı Nedir?
İdare Ve Vergi Mahkemeleri Nedir?
Stajyer Kimdir?
Mucitler ve İcat Öyküleri-Tıraş Bıçağı
Tehlikeleri Davet Eden İhtiras Nedir?