Eşler Arasında Mal Rejimi, Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi

Ana Sayfa > Makaleler > Eğlence Ve Yaşam > İnsan Hakları
Tarih:28.10.2016 16:41:22 Görüntülenme:1033     Kopyalanabilir Yap
 

        Eşler Arasında Mal Rejimi:
Yıllarca evlilik birliği içinde birlikte yaşam mücadelesi veren, çalışan, çabalayan, didinen eşlerin mali çıkarlarının korunması doğaldır. Medeni Kanun eşler arasındaki ekonomik ilişkiler için çeşitli modeller ön görmüştür. Eşler, bu modeller arasından birini seçme hakkına sahiptirler: 
Edinilmiş mallara katılma rejimi
Mal ayrılığı rejimi
Paylaşmalı mal ayrılığı rejimi
Mal ortaklığı rejimi
Eşlerin hangi mal rejiminin geçerli olacağına ilişkin sözleşme yapmaları mümkündür.  Bu sözleşme noterde yapılabileceği gibi önceden yazılmış bir sözleşmenin noterde onaylanması şeklinde de yapılabilir. Ayrıca eşler evlenme akdi için başvuru yaparken hangi mal rejimini kabul ettiklerini yazılı olarak da bildirebilirler.
         Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi:
Eşler kendi aralarında başlıca bir tercih yapmadıkları takdirde edinilmiş mallara katılma rejimi geçerlidir. Eşlerin çalışmaları karşılığı edindiği mallar, sosyal güvenlik kuruluşlarının verdiği emekli ikramiyesi, emekli aylığı ve benzeri ödemeler, kişisel malların kira ve benzeri gelirleri edinilmiş mal statüsündedir. Edinilmiş mallara katılma rejimi süresince eşler, sahip oldukları malları bireysel olarak yönetme,  kullanma ve serbestçe tasarruf etme hakkına sahiptir. Ölüm, boşanma, evliliğin iptali ya da tarafların başka bir rejimi birlikte kararlaştırmaları ile bu rejim sona erer. Herhangi bir yolla bu rejimin sona ermesi halinde kişi, eşinin edinilmiş mallarının değeri üzerinden bir alacağa sahip olur. Eşlerden biri diğerine ait bir malın edinilmesi, iyileştirilmesi veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almadan katkıda bulunmuşsa bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur. Mal rejiminin tasfiyesi halinde, eşlerden biri diğerine ait malın edinilmesinde, iyileştirilmesinde veya korunmasında hiç karşılık almadan ya da uygun bir karşılık almadan katkıda bulunmuşsa bu maldaki değer artışı için katkısı oranında eşinden alacaklı duruma geçer.
        Mal Ayrılığı Rejimi ve Paylaşmalı Mal Ayrılığı Rejimi:
Eşlerin mal ayrılığı veya paylaşmalı mal ayrılığı rejimi seçmeleri halinde, eşlerden her biri kendi mal varlığı üzerinde yönetim, yararlanma ve tasarruf hakkını korur. Bu durumda her eşin kendi malı sadece kendisine aittir. Kişi kendine ait olduğu halde eşinde bulunan malın iade edilmesini talep edebilir. Evliliğin sona ermesi veya bu rejimin terk edilmesi durumunda eşlerin birbirlerinin malları üzerinde herhangi bir hakkı olmaz. Ancak eşlerden biri diğerine ait olan malın edinilmesinde, iyileştirilmesine, korunmasında karşılıksız ya da uygun bir karşılık almadan katkıda bulunmuşsa katkısı oranında bir bedel ödenmesini talep edebilir.
          Mal Ortaklığı Rejimi:
Mal ortaklığı rejimini kararlaştırmaları halinde, eşlerin kişisel mal sayılanlar haricindeki tüm mal varlığı ortaklık mallarını oluşturur. Ortak mal varlığı üzerinde eşlerin tek başlarına tasarruf yetkileri yoktur. Evliliğin sona ermesi veya bu rejimin terk edilmesi durumunda ortaklık malları eşler arasında yarı yarıya paylaştırılır.
       Kişisel Mal:
Sayılan tüm mal rejimlerinde kişisel mal olarak kabul edilen mallar şunlardır:
Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya
Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği mal varlığı değerleri
Manevi tazminat alacakları
Kişisel mallar yerine geçen değerler
        1 Ocak 2002’den Önceki Evlilikler:
Eşler arasındaki mal rejimine ilişkin düzenlemeler getiren Medeni Kanun 01.01.2002 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanuna göre; 01.01.2002 tarihinden önce evlenmiş olan eşler arasında bu tarihe kadar tabi oldukları mal rejiminin geçerli olacağına dair sözleşme yapmadıkları takdirde, bu tarihten itibaren kanuni mal rejimini, yani edinilmiş mallara katılma rejimini seçmiş sayılacaklardır.

Ekleyen: Coop Cool
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1447 Yazı Bulunmaktadır.


Esaret Gölgeler B2
Anksiyete
Esaret Gölgeler
YKS Sınav Yerleri Ne Zaman Açıklanacak ?
SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı 10. Sınıf Biyoloji Dersi 2.Dönem 1. Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf Tarih dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf matematik dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019 /2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf kimya dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları
2019/2020 Eğitim öğretim yılı 11. Sınıf biyoloji dersi 2.dönem 2. Yazılı soruları

Kategorilerimiz
özlü söz ekliyorum tamam çok özlü oldu:)))

İlginizi Çekebilecekler

Evlilik Dışı Çocuğun Babalık Davası Açması Sonucu Olanlar Nelerdir?
Evlilik Çatışmalarıyla Başa Çıkabilmek için Sahip Olunması Gereken Beceriler
Mirastan Çıkarma
Seattle özel Olimpiyatlarında Fiziksel ve Zihinsel Engelli Dokuz Yarışmacının Başarı Öyküsü
Aile üyeleri arasındaki iletişimi olumlu yönde geliştirebilmek için şunlara dikkat etmelidirler:
Tırnak Yemeye Son!
Anne Babanın Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Anlatılır?
İşçilerin Tatil Hakları Nelerdir?
Finansal Planlama Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?
Çağdaş Türk Toplumunda Çocuğa Verilen Önem