ENERJİ,ÜLKE VE DÜNYA Enerji Kaynakları

Ana Sayfa > Makaleler > Ne? Nedir? Ne Değildir? > Zengin İçerikten Demetler
Tarih:01.10.2016 16:59:53 Görüntülenme:843     Kopyalanabilir Yap
 
ENERJİ,ÜLKE VE DÜNYA
Enerji Kaynakları
 
Aydınlatmadan ısınmaya, ulaşımdam iş hayatına günlük faaliyetlerin tamamını enerjiye dayanır. Gerekli enerjinin üretilmesini sağlayan enerji kaynaklarının kimisi yenilenebilir, kimisi yenilenemez niteliktedir. Aslında doğada yenilenemeyen enerji türü yoktur. Fakat bazı enerji kaynaklarının oluşumları, dolayısıyla yenilenmeleri çok uzun süreler almaktadır. bu nedenle yenilenemez enerji kaynakları olarak adlandırılmıştır.
 
Başlıca Enerji Kaynakları
 
Petrol: Dünyanın en değerli yeraltı kaynaklarından biri olan petrol yerküre içerisinde organik materyalin başkalaşımı ile oluşmuş bir maddedir. Petrol yatağı tespit edildikten sonra yer altından çıkarılması ve kullanılabilir hale getirilmesi için yüksek maliyetli rafineriler yapılması gerekir. Ham petrolün rafinerilerde damıtılmasıyla günlük yaşamda kullanılan pek çok ara madde ve özellikle akaryakıt ürünleri elde edilir.
 
Doğal Gaz: Renksiz, kokusuz ve havadan hafif bir gazdır. Ana bileşeni metandır. Yer altında gözenekli kayaların boşluklarına karışmış olarak yada petrol yataklarının üzerinde gaz halinde büyük hacimler şeklinde bulunur. Kokusuz olduğundan kaçakların fark edilebilmesi için özel olarak kokulandırılır.
 
Kömür: Karbonlu maddelerin kapalı ve havasız yerlerde için için yanmasından veya çok uzun süre derin toprak katmanları altında kalıp birtakım kimyasal değişimlere uğramasından oluşan bitkisel kaynaklı katı yakıttır. Karbon miktarına göre linyit, antrasit gibi adlar alır.
 
Nükleer Enerji: Ağır radyoaktif atomların daha küçük atomlara bölünmesi veya hafif radyoaktif atomların birleşerek daha ağır atomları oluşturması sonucu açığa çıkan büyük miktardaki enerjidir. Nükleer reaktörlerde elektriğe çevirilerek kullanılabilen hale getirilir.
 
Biyokütle Enerjisi: Odun , bitki, hayvan atıkları, şehirsel ve endüstriyel atıkların değerlendirilmesiyle elde edilir. Çevre dostu bir enerji kaynağıdır. Biyokütleden elektrik ve biyodizel yakıt üretilmektedir.
 
Hidroelektrik: Su gücüyle elde edilen elektrik enerjisidir. Kirlilik yaratmaz. Enerji ihtiyaçlarında hızla deveye girer ve gerekli durumlarda devreden rahatlıkla çıkarılabilir.
 
Jeotermal Enerji: Yer kürenin iç ısısı merkezdeki sıcak bölgeden yer yüzüne doğru yayılır. Çoğunlukla yerkabuğundaki kayaçlarda yada kayaçlardaki çatlakları, gözenekleri dolduran su, su buharı veya diğer akışkanlarda bulunur. Teknolojik destekle doğrudan ısıtmaya yada elektrik üretiminde kullanılır.Rüzgar Enerjisi: Güneş radyasyonunun yer yüzeylerini farklı ısıtmasından kaynaklanır. Yer yüzeylerinin farklı ısınması, havanın sıcaklığının, neminin ve basıncının farklı olmasının, bu farklı basında havanın hareketine sebep olur. Elektrik üretiminde, pilleri şarj etmede, su depolama ve pompalamadan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisidir. Güneş enerjisinin dünyaya gelen bir bölümü dahi, insanlığın mevcut enerji üretiminde kat kat fazladır. Güneş enerjisinden teknoloji sayesinde ısı ve elektrik elde edilir. Konutlarda doğrudan kullanılabilir.
Ekleyen: Coop Cool
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1401 Yazı Bulunmaktadır.


Sağlıklı ve Mutlu Bebek Büyütme İpuçları
HDP önündeki eylem 156’ncı gününde.Aile sayısı 81 oldu!
Kahramanlık Şiirleri Antolojisi
Elazigda deprem
Reşat Nuri Güntekin “Acımak” Özet
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf Kimya Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf Tarih Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf İngilizce Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf İngilizce Dersi 1.Dönem 1.Yazılı Soruları
2019/2020 Eğitim Öğretim Yılı 10.Sınıf Tarih Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları

Kategorilerimiz
özlü söz ekliyorum tamam çok özlü oldu:)))

İlginizi Çekebilecekler

Mucitler ve İcat Öyküleri-Şemsiye
İşçi Kimdir?
Mucitler ve İcat Öyküleri-Üretim Ve Otomasyon-Buhar Makinesi
Güneş Gözlüğü Nedir? Nasıl Bulunmuştur?
Tehlikeleri Davet Eden İhtiras Nedir?
Stajyer Kimdir?
Müvekkil Ne Demektir?
Ses Kalitesi - Tonu Nedir?
Avukat Kimdir? Ne İş Yapar? Avukatın Görevleri Nelerdir?
Mucitler ve İcat Öyküleri-Radar Sistemi Nasıl Bulundu?