ENERJİ TÜKETİMİ VE ÇEVRE SORUNLARI

Ana Sayfa > Makaleler > Ne? Nedir? Ne Değildir? > Zengin İçerikten Demetler
Tarih:01.10.2016 17:02:00 Görüntülenme:845    
 
 

ENERJİ TÜKETİMİ VE ÇEVRE SORUNLARI

Fosil yakıtların çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri dört başlıkla özetlenebilir:

•Sera etkisi ve küresel ısınma

•Asit yağmurları

•Hava Kirliliği

•Ozon kirliliği ve ozon tabakasındaki delinmeler

SERA ETKİSİ VE KÜRESEL ISINMA

Fosil yakıtların yanması sırasında ortaya çıkan karbondioksit ve metan gibi gazlar ısı tutma özelliğine sahiptir. Güneş, gün doğumundan batımına kadar atmosferin içine ısı ve ışığını verir. Doğal döngünün devamı için, bu ısının tekrar uzaya transferi gerekir. Oysa fosil yakıtların neden olduğu sera gazlara birikerek atmosferi bir battaniye gibi sarar. Böylece ısının bir kısmının atmosferde tutulmasına yol açar. buna sera etkisi denir. Bu durum sonucunda ise dünya yüzeyi kademeli olarak ısınmaya başlar. Buda iklim değişikliklerine neden olur. Bilim adamları Bu Durumu Küresel ısınma olarak adlandırılmışlardır. Küresel ısınmanın ana sebebi fosil yakıtların kullanılmasıdır. Ormanların kesilmeside küresel ısınmaya neden olan bir diğer etkendir.

KANIT VAR MI?

Şubat 2007’de Hükümetler Arası İklim Değişikliği Panelinin (IPCC) iklim değişikliği konusundaki son değerlendirme raporuna göre:

•Deniz sıcaklıkları son kırk yıl içinde ortalama 0,5 derece artmıştır.

•1965 ile 1995 yılları arasında kuzey kutbunda 20.000 kilometrekare buz erimiştir.

•Tüm dünyadaki dalga ölçümleri, son yüz yıl içinde küresel deniz seviyesinin ortalama 18 cm yüksekliğini göstermektedir.

•Küresel yüzey sıcaklıkları son yüz yıl içinde yaklaşık 0,7 derece artmıştır.

•1975 yılından bu yana yıllık ortalama sıcaklık artışı yaklaşık 0,5 derecedir.

•Dünyanın birçok dağlık bölgesinde buzullar küçülmüştür.

•Kutup bölgesindeki yıllık ortalama sıcaklık son yüz yılda yaklaşık iki katıdır.

ASİT YAĞMURLARI

Fosil yakıtların yanması sonucu atmosferde kükürt ve azot içeren gazlar birikir. Bu gazlar havadaki su buharıyla ve diğer maddelerle birleşince kimyasal tepkime meydana gelir. Bu tepkime sonucunda sülfirik asit ve nitrik asit damlaları oluşur. Atmosferdeki asit, yalnızca yağmurlarla değil, kar, sis, havadaki gazlar ve tanecikler yoluylada yeryüzüne iner. Asit parçacıkları rüzgarla çok uzun mesafelere taşınabilir. Asit yağmuru toprak ve suyu kirletir, canlı hayata ve tüm ekolojik sisteme ciddi zararlar verir.

HAVA KİRLİLİĞİ

Havadaki yabancı maddelerin, normalin üzerindeki yoğunluğudur. Hava kirliliğinin insan sağlığına etkisi öksürük ve bronşitten, kalp hastalığı ve akciğer kanserine kadar değişir. Hava kirliliği sadece dışarıdaki havada oluşmaz. Mekânların içerisindeki havada da kirlilik oluşabilir. İçerideki hava kirliliğinin en önemli sebebi sigara dumanıdır. İç mekândaki hava kirliliği deri kızarıklıkları, zihinsel yorgunluklar, baş ağrısı, sıklıkla rastlanılan solunum yolları enfeksiyonları ve öksürük gibi şikâyetlere sebep olabilir.

Ozon Kirliliği ve Ozon Tabakasındaki Delinmeler

Ozon, zehirli, renksiz bir gazdır ve atmosferin üst katmanlarında yer alır. Gökyüzünün mavi renkte görünmesi bu gaz sayesinde olur. Güneşten gelen zararlı ışınları süzen ve ozon içeren üst atmosfer katmanına ozon tabakası denir. Ozon tabakası güneşin radyasyonunu süzerek filtre görevi gö- rür ve canlıları korur. İncelmesi ya da bu incelmeye bağlı delinmesi söz konusu olduğunda ozon tabakası kendisinden beklenen işlevleri yerine getiremez. Bu durumda güneş ışınları insan ve çevre için gerçek bir tehlike hâline dönüşür. Ozon tabakasının inceldiği ya da delindiği bölgelerde birçok deri hastalığı, katarakt vakası ve başta cilt kanseri olmak üzere farklı kanser türleri artış göstermektedir. Ozon tabakasının incelmesine en çok içinde kloroflorokarbon bulunan şeyler ve klor kullanımı sebep olmaktadır. Kloroflorokarbonlar, soğutucularda, araba klimalarında, köpük ürünlerinde, yalıtım maddelerinde kullanılan bir bileşimdir. Ayrıca spreylerde itici madde olarak kullanılır.

Ozon Dostu Öneriler

• Otomobil klimaları soğutucu gaz olarak ozon tabakasına zarar veren maddeleri içerebilirler. Günümüzde bu maddeleri içermeyen modeller mevcuttur. Yeni araç alırken bunlar tercih edilmelidir.

• Yalıtım malzemeleri ve ambalaj köpüklerinin de ozon tabakasına zarar veren kimyasal maddeler içerebileceği unutulmamalıdır. Bu ürünler gereksiz tüketilmemelidir.

• Kullanılan sprey malzemelerinin ozon dostu olmasına dikkat edilmelidlir.

Ekleyen: Coop Cool
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1233 Yazı Bulunmaktadır.


Coop Cool Sosyal Liselinin Amacı Nedir?
Coop Coola Sorunlarımı Nasıl Yazacağım?
Coop Coola Nasıl Üye Olunur?
Metni Nasıl Kopyalarım?
CoopCool Sosyal Liseli Türkiye nin İlk Liseli Platformu

Kategorilerimiz
Sosyal liseli yayında...

İlginizi Çekebilecekler

Esnaf ve Sanatkar Kimdir?
Nitel Gözlem Nedir? Nicel Gözlem Nedir? Nitel ve Nicel Gözlem Örneği
Proteinler Nasıl Parçalanır?
Ses Perdesi Nedir?
ENERJİ,ÜLKE VE DÜNYA Enerji Kaynakları
Mucitler ve İcat Öyküleri-Radar Sistemi Nasıl Bulundu?
Elektirikli Süpürge Nedir? Nasıl Bulunmuştur?
Tehlikeleri Davet Eden İhtiras Nedir?
Kimlere 65 Yaş Aylığı Bağlanır?
Sıcaklığa Sıcaklık Katan Buhar Makineleri Nedir?