Çocuğunuzun Hafızası Güçlensin!

Ana Sayfa > Makaleler > Bebek Ve Çocuk Gelişimi > Bebek Ve Çocuk Gelişimi Genel Yazılar
Tarih:18.07.2016 Görüntülenme:781    
 
 

 

Anahtarlık, kalem kutuluk, gözlük, kumanda gibi yerini hatırlamakta zorlandığınız nesneler için, kullanmadığınız zamanlarda koymak üzere bir yer belirleyin.

 Not alın. Telefon numaraları veya randevuları hatırlamakta zorlanıyorsanız, bunları listeleyerek görebileceğiniz bir yere asın.

Yüksek sesle kelimeler söyleyin, tekrar edin. Örneğin kendi kendinize "Fişi Çektim" deyin. Bu size daha sonra fişi çekip çekmediğinizi hatırlatır. Ayrıca bu yöntem insanlarla tanışırken de isimlerini hatırlama konusunda faydalı olur.

Hafıza yardımcılarını kullanın. Cep telefonunun anımsatıcılarını, kol saatinin alarmını, ses kaydedicileri bunlardan bir kaçıdır, kullanabilirsiniz.

Görsellikten faydalanın! Bir kişinin adı gibi yeni bir bilgi öğrendiğinizde aklınızda bir görüntü oluşturun. Bu görüntüler, bilginin unutulmasını önlemeye yardımcı olur. Gözünüzde canlandırmak işinize yarayacaktır.

Anımsatıcıları gruplayarak kullanın. Anımsatıcılar hatırlamakta kullanılan bir tekniktir. Örneğin; listeleri, isimleri bir kısaltma haline getirin ve böyle ezberleyin. Başka bir anımsatıcı tekniği de bir akrostiştir. Hatırlamak istediğiniz her öğenin ilk harfini kullanarak akrostiş yaratabilirsiniz. Tekerlemeler veya hatırlanması gereken her öğeyi bağlayan hikâyeler yararlı olur.

Konsantre olun ve gevşeyin. Etrafınızda ki bir çok şey dikkatinizi dağıtabilir. Bir şey hatırlamak istediğinizde, hatırlanması gereken öğeler üzerinde konsantre olun. Yeni bir bilgi öğrenirken o bilgiye yoğunlaşın ve dikkat dağıtıcı faktörleri önleyin. Anksiyete ve stres de hatırlamayı engeller. Derin nefes alma ya da kas gevşetici egzersizleri gibi rahatlama tekniklerini öğrenin.

Uyku çok önemli! Uykunuzu alın. Uyku esnasında beyin yeni bilgileri pekiştirir. Araştırmalar, iyi bir gece uykusunun ardından daha önce öğrenilen bilgilerin daha iyi hatırlandığını gösteriyor.

Ve  hatırlama güçlükleri yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız, doktorunuza danışın. Depresyon, işitme veya görme kaybı, tiroid fonksiyon bozukluğu, bazı ilaçlar, vitamin eksiklikleri ve stres, düzeltilebilir hafıza sorunlarına neden olabilir.
 
 
 

 

Ekleyen: Coop Cool
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1233 Yazı Bulunmaktadır.


Coop Cool Sosyal Liselinin Amacı Nedir?
Coop Coola Sorunlarımı Nasıl Yazacağım?
Coop Coola Nasıl Üye Olunur?
Metni Nasıl Kopyalarım?
CoopCool Sosyal Liseli Türkiye nin İlk Liseli Platformu

Kategorilerimiz
Sosyal liseli yayında...

İlginizi Çekebilecekler

Çocuğunuzun Hafızası Güçlensin!
Bayanlarda Cilt Bakımında Yapılması Gerekenler
Haydi Canlan Biraz!
Paşa Çayı Diye Bir İfade Var
Küçük Şeyler, Stres, Dünyaya Yerleşmek ile Yaşama Dair Açıklamalar
Portakal Yağı Faydaları - 2
Aile de Neler Strese Neden Olur? Ailelerin Stresle Başa Çıkmasını Sağlayan Kaynakları Nelerdir?
Her Gün Tüketilmesi Gereken 6 Alkali Yiyecek
Yaşam Tarzını Değiştirmek
Stresle Nasıl Baş Edebilirim? Stresle Baş Etme Yolları Nelerdir?