Barut Nasıl Bulundu? Eğlenceli Anlatım

Ana Sayfa > Makaleler > Ne? Nedir? Ne Değildir? > Zengin İçerikten Demetler
Tarih:09.10.2016 22:23:59 Görüntülenme:929    
 
 

  BARUT

Kendisinin en karakteristik özelliği patlamasıdır. Güherçile, kükürt ve kömür tozundan mamul bu patlayıcı, ateşli silahlarda mermiyi gidebildiği kadar öteye fırlatmak maksadıyla kullanılır. Yani her eve lazım bir icat değildir.

Peki, böyle öldürmek gibi zararları olan, etrafa ateşler saçan bu naneyi tarihte ilk kez kimler düşünmüştür? Kim olacak, tabi ki gene Çinliler.

Kendileri M.Ö. 1000 yıllarında ateşi bir savaş silahı olarak kullanmaya başladılar. Bunun dışında Doğu ve Batıda da ateş, savaş esnasında kullanılıyordu. Özellikle Çin ordusunun ateş saçan arabaları vardı ki görmeden tırsmaya değerdi.

Barutun ilk defa kim tarafından bulunduğu kesin kaynaklardan bilinmese de, Avrupa’da ilk bulan kişinin Friburglu bir rahip ve filozof olan Berthold Sahwardz olduğu varsayılamaktadır. Kimi tarih araştırmacıları ise ilk defa Roger Baco’un bulduğunu ileri sürerler. Kesin kaynaklara göre ise ilk kez on üçüncü asırda kullanılmaya başlanmış, on dördüncü asırda ise topçuluk alanında başrolleri oynamıştır. Kullanıldığı ilk savaş ise 1346 yılında İngilizler ve Fransızlar arasında yapılan Cressy Savaşı’dır.

Barut öyle bir şeydir ki savaşmak ve öldürmek dışında neredeyse hiçbir yerde kullanılmaz. Ateşli silahların tarihini başlatmış bir ölüm aracıdır. Bu kadar zararlı olduğu yetmezmiş gibi bir de bol miktarda çeşidi bulunmaktadır. Yapıldıkları maddeye biçimlerine ve gördükleri işe göre isimler alan barutun en eski çeşidi olan kara barut insanlık tarihinin en eski patlayıcısıdır. Avrupa’da 13. Yüzyıldan beri bilinip patlatılmaktadır. Bu barut % 15 mangal kömürü, % 10 kükürt ve % 75 potasyum nitrat karışımından elde edilmekteydi. Bu türü çok tehlikeli bir baruttu ve durduk yere aniden patlayarak birçok kazaya neden oluyordu. Bu yüzden daha bir ehilleşmesi için bu barutun birçok modifiye şekli geliştirildi.

Kara barutun patladığında çok fazla duman bırakması sebebiyle, sanki tek zararı duman çıkartıp öksürtmesiymiş gibi dumansız barut bulundu. Bunun dışında nitrik asidin sülfirik asitle reaksiyona tabi tutulmasıyla elde edilen ve etkisinin adıyla bire bir zıt olduğu pamuk barut vardır. Ayrıca birtakım devletlerde sevk barutu olarak kullanılan pamuk barutu artı nitrogliserin ve bir çeşit madein yağdan yapılan, çubuk biçiminde çift bazlı bir barut olan kordayt barutu mevcuttur. Bunlardan başka ağızotu barutu, taneli barut, ateşleme barutu, çakıl barutu, imla barut, ip barutu, kapsül barut, keskin barut, lağım barutu, makarna barutu, mikrop barutu, top barutu ve yaprak barutu gibi bir yığın çeşidi vardır. Taklitlerden bile sakınınız.

Ekleyen: Coop Cool
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1233 Yazı Bulunmaktadır.


Coop Cool Sosyal Liselinin Amacı Nedir?
Coop Coola Sorunlarımı Nasıl Yazacağım?
Coop Coola Nasıl Üye Olunur?
Metni Nasıl Kopyalarım?
CoopCool Sosyal Liseli Türkiye nin İlk Liseli Platformu

Kategorilerimiz
Sosyal liseli yayında...

İlginizi Çekebilecekler

Gözlük Ve Kontak Lens Nedir? Daha Önce Bilmediğiniz Bilgiler!
Ses Perdesi Nedir?
Uyarıcı Sıvazlama Tekniği Nasıl Yapılır?
ENERJİ,ÜLKE VE DÜNYA Enerji Kaynakları
Hücrelerimiz Genel Yapı, Birde Bu Gözle Yapımıza Bakın!
Hakim Kimdir? Hakimlerin Görevleri Nelerdir? Hakimler Nasıl Atanır?
Vekil Nedir? Vekil Ne Demektir?
Bilişsel Gelişim Nedir? Tanımı ve Önemi
Wot Nedir? Kırmızı ve Yeşil Renk Gösterimi Ne Oluyor?
Gerçek Kişi(Hakiki Kişi) Kimdir?