ATP (Adenozin Trio Fosfat) Nedir?

Ana Sayfa > Makaleler > Ne? Nedir? Ne Değildir? > Zengin İçerikten Demetler
Tarih:13.10.2016 21:10:33 Görüntülenme:991    
 
 
ATP (Adenozin Trio Fosfat)
 
Vücuttaki bütün hücre faaliyetleri için kullanılan enerji kaynağı, yüksek enerjili üç adet fosfat molekülü taşıyan ATP yani adenozin trio fosfattır. ATP hücrelerde, yağların, şekerlerin ve çok ihtiyaç olursa proteinlerin parçalanması neticesinde elde edilir.
 
ATP’nin parçalanması ile meydana gelen güç, enerji hücrelerde en küçük bir faaliyet veya hareketin yapılması için lüzumlu olan bir güç kaynağıdır. Bu enerji adalelerinin kasılmasına, neticede de ellerimizin hareketine, ayaklarımızın yürüyebilmesine kalbimizin çalışmasına imkân verir. Hücrelerdeki proteinlerin sentezi gibi, akla gelebilecek her türlü kimyevi reaksiyonlarda da ATP deki enerji kullanılır. Böbreklerdeki süzme, geri emilme faaliyeti, akciğerdeki solunum faaliyeti ve mide ve bağırsaklarda gerçekleşen gıdaların sindirimi hadisesi, hep ATP kullanılarak gerçekleştirilmektedir.
 
Bütün hücreler faaliyetlerinin idamasın yani devamı için lüzumlu olan tek tip bir molekülü yani ATP(adenozin trio fosfat )molekülünü sentezleyecek tarzda yaratılmışlardır Bu, farklı markadaki otomobillerin, tekerlekleri döndürebilecek gücü, enerjiyi üreten, temel prensibi aynı olan motorlara sahip olmalarına benzetilebilir. Otomobillerde yakıt yani hammadde diyebileceğimiz benzin veya mazot motorun içinde yanar. Yanma neticesinde ortaya çıkan güç, üretilen bu kuvvet, çeşitli mekanizmalarla tekerleklerin dönmesini, dolayısıyla ile de vasıtanın hareket etmesini sağlar.
 
Hücrelerde ise enerji gıdaların benzinin yanması gibi, gıdaların yanması ile ortaya çıkar. Gıda maddeleri hücrelerin içerisinde, vasatta oksijenin bulunması durumunda karbondioksit (CO)ve su kadar parçalanacak, yani bir manada yanarak enerji verirler. Bu enerji ATP şeklinde ortaya çıkartılır ve bütün hücre faaliyetleri için biiznillah kullanılır.
 
Ekleyen: Sümeyye Canpolat
       
 
Okumuş olduğunuz yazının tüm sorumluluğu ekleyene aittir. Yazının telif hakkı yada uygunsuz içerik içerdiğini düşünüyorsanız lütfen bildiriniz. 

 
 
CoopCool'un Yazılarına Yorum Bırak ツ
◕ Bu Makaleye Henüz Hiç Yorum Yapılmamış, İlk Olmak İstermisinツ
   

En Yeniler

Sitemizde Şimdilik 1233 Yazı Bulunmaktadır.


Coop Cool Sosyal Liselinin Amacı Nedir?
Coop Coola Sorunlarımı Nasıl Yazacağım?
Coop Coola Nasıl Üye Olunur?
Metni Nasıl Kopyalarım?
CoopCool Sosyal Liseli Türkiye nin İlk Liseli Platformu

Kategorilerimiz
Sosyal liseli yayında...

İlginizi Çekebilecekler

Çok Kanallı İşbirlikçi MAC Protokolleri
Müvekkil Ne Demektir?
Vasiyetname Nedir? Ne İçin Yazılır? Vasiyetnameyi Kimler Yazabilir?
Acısız Ameliyat Nedir? Gelin Okuyup Öğrenelim!
Adı Gibi Tükenmesini İstemediğimiz Tükenmez Kalem Nedir?Haydin Bakalım!
Hangi Harf Zeka Sorusu
Mucitler ve İcat Öyküleri-Tıraş Bıçağı
Emzirmenin Temel Süreci Nedir? Bebek Doğumdan Ne Kadar Sonra Emzirilmelidir?
Avukat Kimdir? Ne İş Yapar? Avukatın Görevleri Nelerdir?
Çok İşinize Yarayacak Bilgiler Bölüm 5